U susret novoj Strategiji zaštite mentalnog zdravlja |
Konferenciji, pod nazivom „U susret novoj strategiji zaštite mentalnog zdravlja i tretmanu zasnovanom na ljudskim pravima“, koja je održana u Beogradu prisustvovao je director Caritasa Šapca Miroljub Nikolić. Konferenciju su organizovali Međunarodna mreža pomoći (IAN) iz Beograda i Odsek za mentalno zdravlje iz Trsta u okviru projekata EQUAL – koji je finansiran od strane Regije Fruli Venecija Julija - L.R. 19/2000 – Italija i Savet Evrope, u okviru projekta „Jačanje zaštite ljudskih prava lica lišenih slobode i osuđenih lica u Srbiji“, koji je deo zajedničkog programa Evropske unije i Saveta Evrope “Horizontal Facility” za Zapadni Balkan i Tursku.
Cilj ovog skupa je da se razmene mišljenja i stavovi vezani za novu strategiju razvoja službi za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici i drugih oblika tretmana koji će promovisati ljudska prava i uključenje korisnika psihijatrisjkih usluga u život lokalnih zajednica. Fokus konferencije će biti na zakonskim rešenjima kao i novom strateškom pristupu ovom problemu. Na konferenciji se govorilo o nalazima eksperata Saveta Evrope vezano za pitanja zaštite prava u zakonu, analizi predhodne strategije zaštite mentalnog zdravlja kao i iskustvima iz najrazvijenih evropskih službi. Ovaj skup bio je prilika i za informisanja o rezultatima najnovije studije SZO o kvalitetu usluga u oblasti mentalnog zdravlja koja je izvedena u 25 evropskih zemalja. Učesnici su mogli da čuju I novosti o radu i idejama o deinsitucionalizaciji iz velikih psihijatrisjkih bolnica kao i iskustva iz iste oblasti postignuta u ustanovama socijane zaštite.
Na konferenciji su učestvovali stručnjaci Odseka za mentalno zdravlje iz Trsta, kolaborativnog centra Svetske zdravstvene organizacije, i jednog od prvih i vodećih centara za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici u Evropi. Pored zakonskih rešenja i diskutovanja strateških pitanja reforme zaštite mentalnog zdravlja prezentovana su i iskustva sa projekata EQUAL, u okviru koga je organizovana I ova konferencija. O svojim rezultatima u razvoju službi u zajendici govorisu su predstavnici organizacija I institucija iz Sombora, Novog Kneževca, Kotora i Beograda. Važnost umrežavanja i saradnje deljenja iskustava bili su takođe veoma značajan deo ovog skupa. Zdravstveni Centar iz Trsta kao i Međunarodna Mreža Pomoći sa saradnicima su deo velike porodice Međunarodne Kolaborativne Mreže za Mentalno Zdravlje (IMHCN) koja okuplja veliki broj centara za mentalno zdravlje kod kojih je ostvarenje ljudskih i građanskih prava centralni deo brige o osobama sa mentalnim poremećajima. |